
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.7 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Interface | SPI |
| Output Type | Analog, Digital |
| Lifecycle Status | Active |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Inputs | 7 |
| Nominal Supply Current | 400 µA |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Analog Supply Voltage | 2.85 V to 5.5 V |
Stock: 56
Distributors
pcbx
Unit Price$9.78723
Ext.Price$9.78723
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $9.78723 | $9.78723 |
| 10 | $7.75336 | $77.53360 |
| 25 | $6.95314 | $173.82850 |
| 50 | $6.75010 | $337.50500 |
| 100 | $6.55299 | $655.29900 |
| 300 | $6.36163 | $1908.48900 |
| 500 | $6.17586 | $3087.93000 |
| 1000 | $5.99562 | $5995.62000 |
